Patrząc z perspektywy dorosłego człowieka, wydaje się, że trądzik to niepoważna dolegliwość, którą można zbagatelizować, bo przecież przemija i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Tak jednak nie można traktować trądziku. Dla młodego człowieka ładny wygląd ma ogromne znaczenie. Nastolatek uzależnia poczucie własnej wartości od opinii rówieśników. Dlatego, gdy trapi go ta młodzieńcza przypadłość, należy mu pomóc. Czasami  zakupiona przez matkę maść na trądzik może odmienić jego życie, poprawiając najpierw stan skóry.

Niestety, trądzik występuje u większości młodzieży w wieku dojrzewania, czasami trwa nawet do trzydziestki. Jego występowanie związane jest z nadmiernym wydzielaniem łoju, który zatyka pory, tworząc zaskórniki (jasne, wypukłe grudki lub ciemne kropki). Nagromadzone na skórze bakterie, wnikając w głąb porów zmieniają zaskórniki w ropne krosty. Przy dużych zmianach zapalnych pojawiają się zacieki ropne o dużej średnicy. Nieleczone mogą pozostawiać blizny na całe życie.

Kiedy z trądzikiem do lekarza?

Jeśli trądzik jest niezaawansowany, występują pojedyncze krosty, bez ropnych nacieków można próbować je zwalczać samodzielnie. Nie należy przez to rozumieć wyciskania krost. Oczyszczanie cery można natomiast przeprowadzać w gabinetach dermatologicznych.

W warunkach domowych zaleca się stosowanie maseczek z płatków owsianych, z borowiny, ponadto – krem nagietkowy, przemywanie płynami z kwasem salicylowym, cynkiem, sodą czy siarką. Mają one działanie wysuszające i odkażające.

Należy dbać o higienę, używając do mycia mydła o neutralnym pH lub toników przeznaczonych do cery trądzikowej.

Kiedy występuje trądzik ropowiczy, należy przeprowadzić leczenie pod kierunkiem dermatologa. Gdy nie skutkuje leczenie miejscowe, lekarz zleca kurację antybiotykami albo retinoidami.

W przypadku zaniedbania stanów zapalnych na skórze pozostają blizny, guzki i przebarwienia. Takie oszpecenia nie pozostają bez wpływu na psychikę. Kompleksy niejednokrotnie nie pozwalają na prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego i na odnoszenie sukcesów oraz cieszenie się życiem. Z tego powodu nie wolno lekceważyć problemów młodego człowieka.

Dermokosmetyki dla cery trądzikowej

Dla cery trądzikowej przeznaczony jest cały zestaw kosmetyków. Są to środki do mycia, toniki, żele oczyszczające i kremy pielęgnujące. Wśród ich składników znajdują się: kwas salicylowy, alantoina, wyciąg z aloesu, nagietka i rumianku, siarka, cynk, hydrosykwasy, kolagen morski. Skutki ich stosowania to: oczyszczanie twarzy, zmiękczanie naskórka, złuszczanie martwego naskórka, odblokowanie porów, zmniejszenie wydzielania sebum, redukcja zmian trądzikowych.

Te maści na pewno są skuteczne

Na ropne wykwity należy stosować maści o działaniu antybakteryjnym i grzybobójczym. Są to: acnezine, trioksil, revitol. Są dostępne bez recepty. Odznaczają się dużą skutecznością. Wnikają głęboko w głąb porów i niszczą bakterie, przeciwdziałają stanom zapalnym, co zapobiega rozwojowi zmian trądzikowych. Następuje redukcja  zaskórników i ropnych pryszczy. Jednocześnie mają działanie kojące i łagodzące, poprawiają stan i koloryt skóry. Nie zawierają tłuszczu, matują błyszczącą skórę. Przy regularnym stosowaniu na całą pokrytą trądzikiem skórę już po 2 miesiącach efekty są zadowalające. Skóra znowu staje się czysta i gładka, a wypryski przestają być problemem.

Problemy trapiące młodych ludzi można więc pokonać przy pomocy maści na trądzik. Zdecydowanie można liczyć na ich skuteczność.

3,5 k