Fakty i mity dotyczące trądziku

0

Trądzik jest niestety dosyć trudny w wyleczeniu i nawet przy odpowiedniej kuracji na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Większość osób, które borykają się z problemem zmian skórnych szukają wszelkich sposobów, aby szybko pozbyć się tego niezbyt estetycznego kłopotu. Okazuje się jednak, że podczas tej samodzielnej „walki” z trądzikiem popełniają masę błędów, które mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne i do tego bardzo często przynoszą odwrotny efekt… Największym błędem jest oczywiście zaciąganie informacji oraz porad u osób, które o trądziku zwykle niewiele wiedzą, zamiast udać się od razu do profesjonalnego dermatologa, który przepisze nam odpowiednie lekarstwa oraz udzieli cennych wskazówek. Poznajcie inne rzekome sposoby zwalczania trądziku, które są jedynie mitami więc stanowczo nie należy ich stosować jeśli zależy nam na bezpiecznym wyleczeniu powstałych zmian na skórze.

Najpopularniejsze mity dotyczące sposobów zwalczania trądziku

Część osób uważa, że trądzik to problem związany wyłącznie z wiekiem dojrzewania i burzą hormonów a więc wystarczy przetrwać ten okres i wraz z nim problem sam zniknie. Niestety nie jest to prawdą. Trądzik to choroba jak każda inna a więc wymaga odpowiedniego zdiagnozowania. Jeśli w miarę szybko nie podejmie się leczenia, to schorzenie może się nasilić i pozostawi po sobie nieestetyczne blizny i szramy. Warto dodać, iż obecnie również starsze osoby są dotknięte problemem powstałych zmian skórnych.

Następny mit to twierdzenie, iż trądzik powstaje na skórze z powodu zaniedbania higieny osobistej. Co ciekawe, w tym przypadku także zbyt częste mycie może raczej zaszkodzić cerze trądzikowej, bowiem skóra jest przez to podrażniona i mamy do czynienia z nasileniem się objawów choroby. Wystarczy więc dwa razy dziennie oczyszczać skórę łagodnym i bezpiecznym preparatem (najlepiej przeznaczonym do skóry trądzikowej), który usunie nadmiar sebum oraz obumarłe komórki.

Kolejny, znany powszechnie mit to stwierdzenie, że słońce jest sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem. Okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie – promienie słonecznie powodują zwiększenie się stymulacji komórek skóry co powoduje większą produkcję ilości sebum w porach skórnych.

Niektórzy uważają, że trądzik jest zaraźliwy. Oczywiście nie jest to w żadnym wypadku prawdziwa informacja, gdyż schorzenie to z pewnością nie jest chorobą zakaźną i nie ma możliwości zarażenia się trądzikiem od drugiej osoby.

Ostatni mit związany jest z wyciskaniem pryszczy – ta metoda stosowana była/jest niemal przez każdego, kto w mniejszym lub większym stopniu miał styczność z problemem trądziku. Otóż mimo, że na specjalistycznych portalach informuje się, iż w żadnym wypadku nie należy wyciskać krostek, to równocześnie niektórzy twierdzą, że można to zrobić pod warunkiem stosowania prawidłowego sposobu. Oczywiście jest to największy mit jaki krąży wśród naszego społeczeństwa. Osoba, która decyduje się na wyciskanie pryszczy jakimkolwiek „sposobem” robi sobie tylko ogromną krzywdę. Takie działanie prowadzi bowiem do uszkodzenia skóry, sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i pozostawia nieestetyczne blizny. Wyciskanie pryszczy powoduje również rozprzestrzenianie się bakterii na skórze a więc choroba się nasila a tego przecież chcemy uniknąć.

Podziel się.

Zostaw komentarz